Home     Sign In     Help     About Us     Search  
 The website of the chronicles of the Ukrainian Insurgent Army
My Account
My Library
My Cart (0)
Українська мова
Home News Books Catalogue Online Library Search Help About Us Links Login/Register

 

SERIES Item details and ordering
Book search  
Site search  
   
   

Name: With Ukraine in my heart. Memoirs
Volume: 9
Editor in Chief: P.J. Potichnyj
Author: H. Kokhans'ka
Editor(s): P.J. Potichnyj
M. Posivnych
Sponsors: Mychailo Koval'sky
Publication Year: 2008
ISBN (Canada): 978-1-897431-05-4
ISBN (Ukraine): 978-966-2105-05-6
Pages Count: 402

Order Book
Quantity Format Price
Hard Copy $ 25.00
E-book $ 25.00
Add to Cart

Description

ПЕРЕДМОВА

Пропоновані увазі читачам спомини Галини Коханської – “Орисі” (1.10.1926 – 3.6.1993), учасниці національно-визвольного руху на Волині в 1940 рр., не обмежуються лише історичними фактами, а мають вагоме суспільно-виховне значення для сучасної молоді. Адже у народу, який плекає почуття національної гідності, борці за його свободу стають взірцем для виховання наступних поколінь.

Так уже склалося в мемуаристиці, що спомини жінок є набагато цікавіші та читабельніші. Як приклад, з історії українського визвольного руху можна навести спомини Марії Савчин – “Марічки” [1] та інших підпільниць. У такому ж стилі відобразила своє життя і діяльність Галина Коханська – “Орися”.

Свої спомини вона почала писати майже після проголошення незалежності України в 1991 р. Маючи від природи добру пам’ять та спостережливість, вона з притаманним їй максималізмом взялася до їх написання, щоб не забути всіх тих, хто боровся з нею та загинув під гаслом: “За Україну, За Волю, За Народ”. Відчуваючи свої болячки від поранень та каторжних робіт на Воркуті, вона намагалася написати спомини якомога скоріше. Поряд із тим вона була дуже активна в громадсько-політичному житті Волині. Галина Коханська – “Орися” – одна з багатьох засновників “Братства вояків УПА Волинського Краю імені полковника Клима Савура”, виконувала обов’язки секретаря й скарбника.

У своїх споминах авторка не розкривала повністю імен і прізвищ своїх соратників, а вказувала лише ініціали чи псевда. Вона це пояснювала непевною ситуацією в молодій українській державі та побоювалася повернення совєтського режиму з КҐБ. Більшість імен редактори розшифрували і подали біографічні дані, однак з’ясували менше ті імена людей, ініціали яких вказувалися в розділах, присвячених ув’язненню і перебуванню в таборах Воркути.

Свої спомини Галина Коханська – “Орися” розпочала з опису родинного дому і атмосфери національного духу, який там панував; впливу брата на її виховання. Яскраво змалювала прихід до Луцька совєтської влади, тотальні репресії серед населення, розстріл батька; початок війни СРСР та Німеччини, поводження нового окупанта та смерть брата. В наступних розділах вона описала свій вступ в ОУН; боротьбу двох течій в націоналістичному русі – мельниківської і бандерівської; проходження організаційних вишколів та спеціальних курсів розвідки; діяльність у відділі розвідки та в штабі Івана Литвинчука – “Дубового”; перехід фронтів та допити СМЄРШу; останій бій з енкаведистами; допити в тюрмах Луцька та Львова; етап на Сибір; каторжні роботи в таборах Воркути та виживання в’язнів; повернення додому.

6 липня 1993 року у луцькій лікарні назавжди зупинилося серце Галини Коханської – “Орисі”. Вічна пам’ять славній дочці українського народу.

Сподіваємося, що ці спомини стануть важливим джерелом для майбутніх дослідників діяльності ОУН і УПА на Волині.

Щиро дякуємо всім, хто спричинився до появи даної книги. Спеціальна подяка належиться пп. Миколі та Романові Куликам за адміністративнo-фінансову допомогу та всебічне сприяння у виданні цього тому.

Микола Посівнич


[1] Літопис Української Повстанської Армії. – Торонто–Львів, 1995. – Т. 28: Савчин Марія (“Марічка”). Тисяча доріг (Спогади). – 598 с.

 
back to top
back to catalogue
 
Copyright© LitopysUPA 2003-2012. All rights reserved. Visitors: 1538879